Почистване на ръжда
Почистване на ръжда и начини за отстраняването и.
Ръждата или железният оксид може да е естетически приятен за някого, но за повечето хора е грозна гледка и ако не бъде отстранена или спряно развитието и, може да бъде причина за непоправими щети.
Ако инструментите в градината, металната ограда или части от автомобила ви са се поддали на ръжда, има няколко начина да я премахнете.
Първо да видим, какво е ръжда?
Ръждата е червен железен оксид, който се образува в резултат на химична реакция между желязо и кислород в присъствието на вода или влага във въздуха.
Въпреки, че даден обект е ръждясал, това не винаги означава, че вече е неизползваем или трябва да бъде заменен. Някои начини за премахване и почистване на ръжда могат да отнемат доста време и да изискват множество усилия, но ръждата може да бъде премахната.
Съществуват 6 различни начина за премахване на ръжда. Някои от тях може да изглеждат малко странни, но всъщност всичко е само за химия!
6 начина за почистване на ръжда
Бял оцет
Лимон/Лайм и сол
Сода за хляб
Картофи и сапун за чини
Лимонена киселина
Препарат за почистване на ръжда
БЯЛ ОЦЕТ
Белият оцет е един от онези домакински продукти, които изглежда могат да се използват за почти всичко!
Най -добре е да използвате този метод върху повърхности, които имат значително ръждясване, особено ако елементът може да бъде потопен.
Той е много ефективен като средство за отстраняване на ръжда, тъй като ръждата просто реагира с оцета и се разтваря. Ако предметът, от който ще премахвате ръждата, е достатъчно малък, може да бъде потопен във вана с бял оцет. Просто го сложете за няколко часа и след това избършете пастата.
Ако обаче вашият елемент е твърде голям и не може да бъде потопен, просто излейте белия оцет върху повърхността и му оставете време да подейства.
След процедурата може да използвате парче шлайфкече, телена четка или друг абразивен материал за да отстраните ръждата напълно.
Този процес трябва да се повтори, ако е необходимо.
Ако сте доволни от резултата, почистете с вода третирания елемент и го оставете да изсъхне.
ЛИМОН И СОЛ
Това е друг ефективен и евтин начин за премахване на ръждата.
Най -добре е да използвате този метод върху много светли ръждясали повърхности. Идеален е за кухненски ножове, вилици, лъжици и други.
Всичко от което се нуждаете е да покриете ръждясалата повърхност със слой сол. След това изстискайте лимон по цялата сол. Бъдете щедри с двата продукта и оставете между 2 – 4 часа работно време.
Накрая изтрийте сместа. може да използвате парче шлайфкече, телена четка или друг абразивен материал за да отстраните ръждата напълно.
Този процес може безопасно да се повтори, ако е необходимо.
Измийте остатъците от сместа със сапун и вода и ги оставете да изсъхнат.
СОДА ЗА ХЛЯБ
Друг основен домакински продукт, който се използва за всякакви неща е содата за хляб!
Най -добре е да използвате метода със сода за хляб за предмети, които имат по – малко ръжда при тънки метали.
Първо добавете малко количество вода към содата, за да създадете гъста паста. Уверете се, че пастата е дебела, тъй като ако е тънка или течаща, това ще промени нейната ефективност.
Разпределете пастата равномерно върху метала и я оставете да подейства за час или два. След това използвайте шлайфкече или телена четка, за да премахнете остатъчната ръжда.
Накрая измийте останалата паста със сапун и вода и оставете да изсъхне.
КАРТОФИ И САПУН ЗА ЧИНИИ
Да, правилно сте прочели: картоф и сапун за чинии.
Въпреки че звучи малко лудо, има много смисъл.
Най -добре е да използвате този метод за незначително ръждясване в лесно достъпни зони.
Картофите съдържат „оксалова киселина“ – съединение, което е отлично за почистване и отстраняване на ръжда!
Картофът се комбинира със сапун за чинии, който се използва за почистване на мазнини и мръсотия.
Просто разрежете картофа наполовина и поставете нарязаната страна в съд със сапун за чинии. Оставете го за няколко минути, за да може картофа да попие.
След това просто поставете сапунената страна на картофа върху повърхността и го оставете да подейства за час или два, за да позволи химическата реакция.
Когато сте готови да продължите, разтрийте зоната с картофа, за да помогнете за премахването на ръждата. Ако е необходимо, използвайте шлайфкече или телена четка, за да премахнете по – упоритата ръжда.
Накрая изплакнете зоната с вода и я оставете да изсъхне.
Този процес трябва да се повтори, ако е необходимо.
Забавен факт: Лукът и магданозът всъщност съдържат повече оксалова киселина от картофите, но очевидно те са много по -трудни за използване!
ЛИМОНЕНА КИСЕЛИНА
Друг начин за ефективно премахване на ръждата е използването на лимонена киселина или така нареченото Лимонтузо.
Най -добре е да използвате този метод върху по -силна ръжда, която може лесно да бъде потопена.
Моля, имайте предвид, че този конкретен метод ще премахне боята или други покрития по повърхността. Препоръчваме да използвате една от другите опции, изброени по – горе, ако искате да избегнете това действие върху боята.
За да използвате метода на лимонената киселина, пригответе съд с гореща вода и поръсете в нея 2 – 3 супени лъжици лимонтузо.
Потопете продукта и го оставете да работи за няколко часа (дори за една нощ, ако е необходимо и възможно).
След това извадете продукта от разтвора, почистете всяка остатъчна ръжда с шлайфкече или телена четка, изплакнете и оставете да изсъхне.
ПРЕПАРАТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА РЪЖДА РЪЖДОЯД
Чистител на ръжда РЪЖДОЯД е силно концентриран препарат на киселинна основа, който е формулиран за предварителна обработка на ръждясали компоненти .
Препарата действа като средство за отстраняване на ръжда, но също така осигурява филм за защита от корозия.
Този тип химикал е много мощен и трябва да се внимава изключително много при използването му.
Разтворът създава химическа реакция, когато се прилага върху ръжда, превръщайки го във водоразтворимо съединение, което може да се изтрие бързо и лесно.
Този вид химикал действа бързо и е много ефективен, но е важно да се знае, че е токсичен.
Остатъчната ръжда може да се премахне с шлайфкече, телена четка или с Фибър диск.
Препоръчително е при използването му да носите ръкавици, а в затворени помещения и маска.